היטל ההשבחה הינו נתבך מרכזי בעולמו של שמאי המקרקעין וחלק נכבד ממקצוע שמאות המקרקעין. בבואנו לבחון את נושא ההשגות להיטל ההשבחה עלינו להבין נקודה מרכזית לפני הגשת השגה להיטל השבחה. יש לבצע בדיקה מקדמית אצל שמאי מקרקעין מנוסה בתחום כדי שיוכל לעזור לנו להחליט האם יש סיבה להשגה לסכום היטל ההשבחה או שיש לקבל את הסכום שנקבע בשומת ההשבחה שנערכה ע"י שמאי הועדה המקומית לתכנון ובניה, ולא להשיג. אני חוזר ומדגיש כי לא תמיד ניתן להשיג על שומות אלו וכי לעיתים יש להבין כי הסכום שנקבע הוא הוגן. 

השגה להיטל השבחה כרוכה בעלויות שונות. עלות אחת היא לשמאי המקרקעין שבחרתם כדי לבצע את ההשגה. כמו בכל מקצוע חופשי כגון: עורכי דין, רואי חשבון וכן גם שמאי מקרקעין, עלות שכר הטרחה שונה בין כל אחד מהשמאים. שכר הטרחה השונה נובע בין השאר במידת ההשקעה שבו כל שמאי יכול להשקיע בשומה זו והידע המקצועי שלו בנושא. במקרים רבים כמו בכל דבר הזול הוא יקר, לכן בבואכם לשכור שרותיו של שמאי מקרקעין בנושא, בדקו האם הוא ביצע השגות להיטל השבחה בעבר, תוצאות של החלטות לשמאויות מקרקעין שביצע, מהי רמת השירות הניתנת על ידו – יש לו משרד שיכול לקבל אתכם וכדומה.

שמאות מקרקעין לצורכי השגה צורכת לעיתים חשיבה מחוץ לקופסא. יש לבדוק את הנתונים השונים ואת דרך הניתוח שלהם.

מעבר לעלויות של בחירת השמאי המשיג יש לשלם גם לשמאי המכריע על פי קריטריונים שונים הנקבעים ומעודכנים מעת לעת. שכר הטרחה של השמאי המכריע נקבע בתקנות התכנון והבניה. שכר הטרחה מחושב באחוזים ונגזר מסכום ההשבחה.
השבחה עד 500,000 ₪ שכר הטרחה יהיה 4.5% .
השבחה בין 500,000 ₪ ל – 1,000,000 ₪, שכר הטרחה יחושב לפי 3%.
השבחה בין 1,000,000 ₪ ל – 2,000,000 ₪ שכר הטרחה יחושב לפי 1%.
השבחה מעל לסכום 2,000,000 ₪  ומעלה שכר הטרחה יחושב לפי 0.5%.

יש לציין כי ההליך ההשגה על שומת היטל השבחה הינו ארוך ושונה בין שמאי מכריע אחד למשנהו. השגה על היטל השבחה כרוכה מעבר להכנת שומת השגה אלא גם כפופה לדיון במשרדו של השמאי המכריע והכנת שומת מקרקעין מכריעה שקובעת מה יהיה הסכום הסופי.

חשוב מאוד להבין, השגה על היטל השבחה אינה עניין פשוט. רצוי לשכור שמאי מקרקעין בקיא בתחום.
 *אין לראות באמור במאמר משום המלצה לביצוע פעולות ו/או המידע המוצג הנו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים של כל נכס ונכס בעת עריכת שמאות מקרקעין. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.*** כל הזכויות שמורות לשמאי מקרקעין סער פלד–סער פלד שמאות מקרקעין בע"מ *** 

השגה להיטל השבחה