ליווי פרויקטים

ליווי פרויקטים בתחום שמאות המקרקעין משויך הן לעולם הכלכלה והן לעולם השמאות. התחום משלב ידע מרחיב בעולם שמאות המקרקעין– הערכת נכסים, זכויות בניה מצב משפטי ועוד. עולם זה שזור עם עולם הכלכלה. שינו ניתוח קר ואובייקטיבי של נתוני הפרויקט – הכנסות והוצאות  צפויות, רמת רווחיות וכדומה.

תחום זה "חם" מאוד כעת עם הקמת של מספר רב של חברות העוסקות בתחום תמ"א 38. חברות אלו הן לעיתים יזמים המנסים את דרכם לראשונה בתחום הנדל"ן או בתחום הבנייה במסגרת תמ"א 38 ואין להם את הידע ו/או הניסיון המספק בניתוח פרויקטים מסוג זה.

מטרת פניה לאיש מקצוע, כגון שמאי מקרקעין במקרה זה, המתמחה בתחום היא הפחתת הסיכון של היזם בעת כניסה לפרויקט מסוג זה. במקרים רבים ניתחתי פרויקטים שרמת הרווחיות שלהם הייתה נמוכה ולא כדאית או לחילופין לא מתאימה לרמת הסיכון מול פרויקטים אחרים. על היזם להבין כי שמאי מקרקעין העוסק בתחום זה נחשף לפרוייקטים רבים מסוגים שונים ובאופן טבעי חשוף למידע רב יותר, ולמעשה יכול מזמין השומה "להנות מנסיונם של אחרים". 

עלות בדיקה מסוג זה אינה גבוהה לרוב אך היא מאפשרת ליזם מרחב תמרון רב. נשאל אני רבות האם דייר שמתבצע אצלו פרויקט שכזה זקוק לדוח אפס? אז תשובתי לעיתים כן, וכעת אסביר בקצרה מדוע:

הדיירים אינם יודעים באמת מה הזכויות שיש להם. מטרת הדיירים הינה מקסום התמורה לה הם זכאים מהקבלן. הרי די ברור כי עסקה מסוג זה היא מעין רכישת קרקע. ברור כי בעת מכירת קרקע הלקוח ינסה לקבל את המחיר הגבוה ביותר. דוח אפס הוא למעשה הכלי שיוצר שמאי המקרקעין והכלכלן שמאפשר בחינה מקיפה של העסקה. כך יוכלו הדיירים לקבל את התמורה המקסימאלית לצד הבנה כי האינטרס לקידום הפרויקט הינו הדדי.

למטבע זה יש שני צדדים. כעת יוכלו הדיירים לדעת גם מה הגבולות שלהם במשא ומתן. לעיתים פרויקטים מסוג של תמ"א 38 לא מתקיימים בגלל דרישות מופרזות של דיירים. לכן האינטרס של הכנת דוח אפס הינו של שני הצדדים.

​*אין לראות באמור במאמר משום המלצה לביצוע פעולות ו/או המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים של כל נכס ונכס. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. כל הזכויות שמורות לפלד שמאות מקרקעין בע"מ – משרד שמאות מקרקעין.

כל הזכויות שמורות לפלד שמאות מקרקעין בע"מ  – משרד שמאות מקרקעין.