כלכלה בעולם שמאות המקרקעין

כלכלה ושמאות מקרקעין הולכים יד ביד בתחומים רבים. התחום העיקרי בו הכלכלה תופסת מקום נכבד הינו בתחום דוחות האפס. דוח אפס הוא למעשה בדיקת כדאיות כלכלית של הפרויקט המיועד. הבדיקה מקיפה וכמו שהזכרתי במאמרים קודמים משלבת היבטים שמאים וכלכלים כאחד.

כמקים המשרד וככלכלן ושמאי מקרקעין הבנתי כי בניתוח נכון של כל פרויקט נדל"ן יש לשלב בין שני עולמות אלו ולהבינם על בוריים. חשוב להבין בעצם בכניסה לפרויקט נדלני הן בתחום המגורים והן בתחום המסחרי, ישנה חשיבות רבה לנסיונו של השמאי בתחום. שמאי מקרקעין וכלכלן שמציג ניתוח נכון של הפרויקט יכול לעיתים להיות ההבדל בין פרויקט מוצלח לבין כשלון. יש להדגיש כי לא כל שמאי מקרקעין עוסק בתחום וחשוב לבצע פגישה מקדמית ולהבין האם זהו איש המקצוע הנכון לניתוח הפרויקט, בוודאי כי מדובר בכסף רב.

פרויקט נדל"ן מכל סוג שהוא הוא פרויקט העורך תקופה ארוכה ואינו מיידי. לכן הוא חשוף לשינויים רבים ולא כל פרויקט שמתחיל רווחי אכן מסתיים כך, ולא בהכרח בגלל הפרויקט הספציפי. אמחיש בדוגמה:

פרויקט החל כאשר המצב בשוק הנדל"ן היה טוב מאוד וישנם הרבה רוכשים בשוק. קרו מספר שינויים הקשורים למאקרו כלכלה וכעת ישנו שינוי במגמה. בקבלן שלנו התחיל את הפרויקט וכעת מגיע לשלב בו יכול למכור והשוק אינו כמו שהיה, מה הוא יכול לעשות?

אז כך, בניתוח נכון של הפרויקט הקבלן/היזם היה יכול להבחין מה היה קורה לו במצבי הקיצון עוד לפני שהם קרו. במסגרת דוח האפס מתבצע ניתוח רגישות המדמה מצבי קיצון שונים כגון ירידה דרסטית בהכנסות או עליה משמעותית בהוצאות. וכך יכול היה הקבלן/יזם לבחון את מצבו עוד לפני הכניסה לפרויקט. 

שמאי מקרקעין מנוסה, שמכיר את התחום ויודע לתת ניתוח בהיר של המצב כיום ולהציג את תרחשי הקיצון יוכל לעזור רבות כדי                                                     להפחית סיכונים בכניסה לפרויקט לא כדאי או מסוכן. שמאות מקרקעין בשילוב ניתוח כלכלי נכון הינם כלי יעיל להצלחתו של פרויקט!


*אין לראות באמור במאמר משום המלצה לביצוע פעולות ו/או המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ,

המתחשב בנתונים של כל נכס ונכס. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

 

כל הזכויות שמורות לפלד שמאות מקרקעין בע"מ – משרד שמאות מקרקעין.