רוכש דירה ? חייב לקרוא.

 

 

לפני רכישת דירה מומלץ להתייעץ עם שמאי מקרקעין.     
לא חסרים המיקרים בהם לאחר חתימת חוזה מגלים הרוכשים כי הדירה שרכשו מוערכת ע"י שמאי מקרקעין מטעם בנק המשכנתאות בסכום נמוך יותר מגובה העיסקה. או במיקרים אחרים יישנן בעיות רישוי הקשורות לדירה (חריגות בניה וכדומה). שמאות מקרקעין מקדימה אינה מותרות אלא הכרח. שמאות מקרקעין מקיפה יכולה לעיתים "להציל" אותנו מעסקה גרועה. 


לשם המחשה מקרה שקרה... בני זוג צעיר רכשו דירת מגורים בת 4 חדרים במרכז הארץ. תמורת העסקה שילמו בני הזוג תמורה מלאה.
כמו רוב הזוגות, גם הם לא ביצעו בדיקה שמאית לדירה לפני רכישה. לאחר הרכישה הזמינו שירותי שמאות מקרקעין לצורך קבלת משכנתא מטעם הבנק. חשוב להדגיש שמאי מקרקעין מטעם הבנק תפקידו להעריך את הנכס לשם בטוחה בנקאית, הוא מייצג את הבנק ולא את הרוכשים.
לאחר מספר חודשים, גילו בני הזוג (במקרה) כי הבניין בעל ליקויי בניה חמורים וכי אף מתנהל משפט נגד קבלן הבניין. 
הדרישה מהקבלן לתיקון הליקויים מטרתה להחזיר את הבניין חזרה למצבו התקין, אך למעשה היא אינה מפצה על ירידת הערך בבניין בכלל ובדירה שנרכשה בפרט. בית המשפט מגדיר מיקרה כזה "כירידת ערך שוק". ההנחה אומרת שגם אם יתוקנו הנזקים עדיין בניין זה ייתפס בשוק כבניין פגום והדירות בו ימכרו במחיר נמוך יותר מהמחיר המקובל בשוק.
אכן, במסגרת חוות דעת מומחה (שמאות מקרקעין) שהוכנה על ידי שמאי המקרקעין סער פלד, לצורך הגשת תביעה לבית המשפט הוצגו מספר פסקי דין העוסקים בתחום זה ומציינים כי מעבר לירידת ערך הנגרמת מהליקויים הפיזיים.כי קיימת ירידת ערך פסיכולוגית הנובעת מדירה פגומה 
המסקנה ברורה, רוצים לרכוש דירה בצעו בדיקה לפני רכישה. רצוי לברר על שמאי המקרקעין אותו אתם מעוניינים לשכור.
האם יש לו משרד שניתן להיפגש אתכם? מהי רמת השרות והמקצועיות שלו , בקשו לראות דוגמאות לעבודות שביצע ותירשמו מרמת המקצועיות וכדומה.


ידידי, לא לזלזל בבחירת שמאי המקרקעין כמו שאתם לא מזלזלים בבחירת המוסכניק לבדיקת הרכב שלכם לפני קנייה.
עלות שמאות מקרקעין לצורך בדיקה לפני קנייה אינה גבוהה ובוודאי כשאנו מסתכלים בצורה יחסית לגודל העסקה.
הפרדוקס הוא שברכישת רכב שעולה בממוצע 50,000 ₪ מבצעים תמיד בדיקה אך בדירה שעולה כ – 1,500,000 ₪ בממוצע לרוב לא מבצעים בדיקה.
מוגש כחומר למחשבה. בעתיד אציג דוגמאות רבות נוספות של כשלים עקב רכישה ללא בדיקה שמאית מקיפה של נכסי מקרקעין.*אין לראות באמור במאמר משום המלצה לביצוע פעולות ו/או המידע המוצג הנו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים של כל נכס ונכס בעת עריכת שמאות מקרקעין.​

כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.*** כל הזכויות שמורות לשמאי מקרקעין סער פלד – סער פלד שמאות מקרקעין בע"מ ***