במסגרת עבודתי כשמאי מקרקעין אני נתקל במקרים רבים שבהם "קונים חתול בשק".

 

לצערי אנשים רבים קונים דירה ללא בדיקה כלל והסתמכות עיוורת על עו"ד המטפל בעיסקה שיבצע את כל הבדיקות הנדרשות. מה שאנשים רבים לא מבינים או לא יודעים שיש מספר בדיקות שעו"ד לא מבצע ולא אמור לבצע אלא שמאי מקרקעין בלבד!

אחת מבדיקות אלו והיא החשובה מכל, הינה בדיקת התאמה של תשריט בית משותף לבנוי בפועל. התאמה זו הינה למעשה בדיקת הזיהוי הוודאי של הנכס. הזיהוי הוודאי נעשה בכדי לאמת בעלות בנכס הנדון. פעמים רבות משתמשים במשפט "יש נסח טאבו למה צריך תשריט בית משותף?" אז צריך להבין כי נסח טאבו מציין בעלות ע"י מספרי זיהוי. תשריט בית משותף למעשה המשלים שלו, בכך שהוא מקשר בין מס' הדירה לבין הבנוי בפועל. לשם המחשה מקרה שקרה...

חשיבות בדיקה לפני רכישה – מקרה שקרה

בני זוג רכשו דירת מגורים בת 3 חדרים בתל אביב. תמורת העסקה שולמו בני הזוג תמורה מלאה. כמו רוב הזוגות, גם הם לא ביצעו בדיקה שמאית לדירה לפני רכישה והסתמכו על המופיע בהסכם המכר.

בני זוג אלו רכשו את הדירה וכחלק מתוכניתם לשפץ את הדירה הזמינו שמאי מקרקעין לביצוע הערכה לצורכי משכנתא. אחת מהצרות של רוכשים רבים הינה הבנתם כי שמאי מקרקעין המעריך את הדירה קובע שווי בלבד. חברים זו טעות, הבדיקה החשובה ביותר של שמאי המקרקעין הינה בדיקת הזכויות המשפטיות בנכס!

בבואי לבצע שמאות מקרקעין לדירתם הבחנתי כי ישנה בעיה חמורה. תשריט הבית המשותף אינו תואם לדירתם. תתי החלקות אינם מתאימים לכיווני האוויר של הדירה ונראה כי נעשתה טעות ברישום הבית המשותף.

לצערי הרב וכמובן לצערם, לא ניתן לשעבד דירה שכזו ללא תיקון הבית המשותף. מכאן, לא ניתן לקבל משכנתא על הדירה במצבה כעת. תיקון בית משותף דורש ממון וזמן רב, בטח כשיש מספר רב של דיירים.

במקום לשלם סכום פעוט בעבור בדיקה ע"י שמאי מקרקעין מוסמך ולהיות "רגועים" אנשים מניחים שלהם זה לא יקרה, פשוט הימור בקזינו!!!

המסקנה ברורה, רוצים לרכוש דירה בצעו בדיקה לפני רכישה ע"י שמאי מקרקעין. עלות בדיקה לפני קנייה אינה גבוהה ובטח כשאנו מסתכלים בצורה יחסית לגודל העסקה. בוודאי שיש שונות רבה בין הצעות המחיר שתקבלו וזה נובע לרוב מרמת שמאי המקרקעין ואיכות הבדיקה שתקבלו.

 

רכישת דירה זה עסק מסוכן - שמאי מקרקעין חובה ! עוד מקרה שקרה.....

מאת : סער פלד| נדל"ן